STEP

STEP IS THE BEST

By Grudzień 3, 2017 No Comments

STEP. Niepozorny wyraz, intrygujący i niesamowicie dźwięczny, jednak nie zdradzający na samym wstępie sensu swojego znaczenia, a co za tym idzie, wymagający od nas głębokiego zastanowienia się z czym się go je.  

Przygotowując niniejszy artykuł, postanowiłam krótko przestudiować informacje w Internecie i znalazłam parę flagowych, dobrze nam znanych znaczeń słowa STEP.

Na pierwszym miejscu plasuję się znaczenie, które doskonale pamiętamy z czasów szkolnych, a dokładniej z lekcji przyrody bądź biologii. Były to czasy beztroskiego dzieciństwa, sławnych gum balonowych Huba-buba, a także gazetek typu Bravo. Mowa o STEPach, czyli formacjach roślinnych, pozbawionych drzew i krzewów, które kształtują się na obszarach pod wpływem klimatu kontynentalnego, gdzie panuję gorące i suche lato oraz mroźna i wietrzna zima.

Kolejne, już drugie znaczenie, szczególnie dla fanów ,,Deszczowej piosenki” z rewelacyjną Debbie Reynolds, to nic innego jak słynny rodzaj tańca – STEPowanie – który polega na wystukiwaniu rytmu  za pomocą specjalnych butów podkutych metalową blaszką.

Słowo STEP  występuje również w nazwie albumu pt: ,,STEP by STEP: The Greatest Hits” słynnego zespołu Wet Wet Wet. Album jest kompilacją najważniejszych utworów zespołu, wśród których znajduję się znany nam kawałek ,,Love is all around”. Kto oglądał ,,Cztery Wesela i pogrzeb” z jedynym w swoim rodzaju Hugh Grantem i uroczą Andie MacDowell zna na pewno tę piosenkę.

A co oznacza STEP w naszym elsowskim slangu? Przede wszystkim jest to skrót powstały od czterowyrazowej nazwy międzynarodowego programu – STUDENT TRAINEE EXCHANGE PROGRAMME. Przyznam szczerze, że jest to najdłuższa nazwa programu studenckiego o jakiej do tej pory słyszałam. STEP to również nazwa jednej z czterech sekcji obok Academic Activities, Seminaries & Conferences a także Marketingu – Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA.

Student Trainee Exchange Programme

jest najstarszym i największym programem oferującym możliwość odbycia praktyki za granicą. Pozyskiwaniem praktyk zajmują się tzw. STEPerzy, czyli członkowie wcześniej wspomnianej sekcji.

Należy zacząć od tego, że specyfikację praktyki określa potencjalny praktykodawca. Wypełnia on formularz zgłoszeniowy do programu, w którym określa wymogi co do potencjalnego praktykanta tj. poziom wykształcenia, stopień zdolności językowych, znajomość określonych dziedzin prawa, czas trwania praktyki, a także wysokość wynagrodzenia. Na tej podstawie, kiedy już minie okres składania formularzy zgłoszeniowych przez praktykodawców, wszystkie te informacje są w formie ogłoszenia umieszczane na stronie internetowej step.elsa.org. Pozwala to studentowi w szybki i łatwy sposób wyszukać informacje o praktykach na podstawie swoich umiejętności i zainteresowań.

Warto również podkreślić, że wybór jest ogromny, a to ze względu na miejsca, w których są organizowane praktyki. Są to 43 kraje, gdzie działa ELSA, ale również Dominikana, Ekwador, Brazylia czy Indie. Niesamowite prawda?

Kto może aplikować na praktykę międzynarodową?

Każdy, kto jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA.

Wyjazd na praktykę międzynarodową daje możliwość zdobycia doświadczenia w miejscu opartym na zupełnie innym systemie prawnym. Program STEP zakłada, że taka praktyka może trwać od 2 tygodni do 2 lat, co pozwala studentowi dopasować wyjazd do obowiązków związanych ze studiami. Ponadto daje ogromne możliwości pogłębienia swojej wiedzy i rozwinięcia zainteresowań. Jest to doskonała okazja do tego, aby poprawić swoje umiejętności językowe.

Warto zaznaczyć, że program STEP oferuje zdobycie cennego doświadczenia, ale również daje możliwość poznania kultury innego kraju, a także zawiązania nowych znajomości.

Zdecydowaliśmy się aplikować i co dalej?

W pierwszej kolejności należy zacząć od przejrzenia wszystkich ogłoszeń umieszczonych na stronie step.elsa.org. Możemy zaaplikować tylko na trzy praktyki. Do każdej należy przygotować CV i list motywacyjny. Aplikujący nie musi się niczym martwić, ponieważ grupa lokalna ELSA miasta, do którego udaje się na praktykę pomaga w recepcji, czyli innymi słowy pomaga znaleźć miejsce zamieszkania, zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu oraz wspiera na każdym etapie odbywania praktyki.

Wyjazd na praktykę międzynarodową jest kluczem do przeżycia niesamowitej przygody, podczas której zdobędziemy cenną prawniczą wiedzę.

Czy warto?

Poniżej pozdrowienia z Wiednia przesyła nam Nicola Onome, która w lipcu tego roku spędziła dwa tygodnie w naszym pięknym Poznaniu i pracowała w Kancelarii Marek Jarzyński & Kornel Novak.

My Name is Nicola and I am studying Law at the University of Vienna in Austria.

Since the beginning of University I wanted to acquire a challenging trainee position in an international law firm in order to upgrade my knowledge in other jurisdictions as well as my law skills. As a member of ELSA it was an obvious step for me to submit an application for a STEP traineeship and I was very honoured to be chosen by „kancelaria prawna dr Marek Jarzyński & Kornel Novak“ in Poznan. I got the chance to work as a trainee in their law firm for two weeks in July 2017. The fact that they took very good care of me and provided me with challenging and interesting tasks made it very easy for me to contribute with full commitment. It still seems unbelievable to me how much one can learn in such a short time. My traineeship was not only an instructive experience; I also got the chance to explore the city of Poznan and its people. I was very lucky to receive a warm welcome and generous support by the partners and members of the law firm as well as the ELSA members. They showed me their beautiful and unique city, made me familiar with their customs and made sure that i enjoyed my time in Poznan to the fullest.

Retrospective I am very thankful for this given opportunity and recommend it to every law student.

Alicja Banaszak